Mieszkańcy oraz turystyczna rzesza odwiedzających malownicze zakątki Pomorza Zachodniego najbardziej skorzystają na wsparciu, jakie niesie ze sobą unijne finansowanie.
Ponad 9 milionów euro zostanie zainwestowane w szereg projektów, mających na celu nie tylko poprawę infrastruktury, ale i zwiększenie atrakcyjności regionu dla gości z kraju i zagranicy.
Wizja wspólnego rozwoju
Samorządy powiatu kamieńskiego wykazują się wyjątkową inicjatywą, kreując strategię rozwoju, która z jednej strony odpowiada na potrzeby mieszkańców, z drugiej zaś stawia na promocję turystyczną regionu. Znaczące środki z Europejskich Funduszy Strukturalnych mają zostać przeznaczone na szeroko pojętą termomodernizację obiektów edukacyjnych, rozwój usług społecznych oraz inicjatywy proturystyczne.
Jest to możliwe dzięki Porozumieniu Terytorialnemu, które zostało zawarte w Dziwnowie, otwierając drzwi do realizacji ambitnych planów w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027”.
Plany i wyzwania
Przedsięwzięcia te niosą ze sobą nie tylko nadzieję na rozwój, ale i świadomość wyzwań, które stoją przed samorządami. Realizacja planów wymaga nie tylko funduszy, ale i umiejętności zarządzania projektami, współpracy międzysektorowej oraz przełamywania administracyjnych barier. Zdaniem marszałka Olgierda Geblewicza, mimo przeszkód takich jak pandemia COVID-19 czy zmiany w finansowaniu samorządów, kluczem do sukcesu jest mądre inwestowanie środków unijnych.
Mapa drogowa rozwoju
Wśród inicjatyw objętych wsparciem znajdują się te, które bezpośrednio wpłyną na jakość życia mieszkańców oraz podniosą standardy turystyczne regionu. W planach jest termomodernizacja szkół, rozwój dziennej opieki senioralnej, a także inwestycje zwiększające dostępność do plaż i atrakcji turystycznych. Istotne miejsce zajmują również projekty z zakresu rekreacji jak budowa drogi rowerowej czy zagospodarowanie przestrzeni na cele turystyczno-rekreacyjne.
Partnerstwo ponad granicami
Nieocenioną wartością, na którą zwraca uwagę burmistrz Grzegorz Jóźwiak, jest zdolność do przekraczania granic administracyjnych i budowania partnerstwa. To dzięki wspólnemu działaniu gmin, możliwe jest realizowanie projektów, które nie tylko odpowiadają na indywidualne potrzeby, ale tworzą wartość dodaną dla całego regionu.